Vyšla nová Mapa vzdělávání. Ukazuje, kde se (ne)daří i faktory vzdělávacího úspěchu

2.listopadu 2023  |   Mgr. Libor Kudrna, DiS.  |   175x  |  

Výzkumná organizace PAQ Research vydala novou verzi Mapy vzdělávání (dostupná ZDE). Portál shromažďuje datové analýzy a výzkumně podložená řešení vzdělávacích nerovností v Česku. Nejdůležitější aktualizací prošly Příběhy vzdělávacího ne/úspěchu. Regionální nerovnosti a vztah mezi vzděláváním a chudobou nově ukazujeme i na výsledcích testování, které vypovídají o znalostech a kompetencích žactva. Přibyla také unikátní typologie obcí s rozšířenou působností (ORP) a datová analýza, která ukazuje pozitivní roli mateřských škol či podpůrných pozic v boji se vzdělávací neúspěšností. Projekt podporuje Nadace České spořitelny.

První verze vyšla loni v únoru, teď jsme udělali velkou revizi: aktualizovali data, dodali nové ukazatele i datové analýzy. Na webu máme tiskovou zprávu. Věříme, že pro Vás jako regionální aktéry ve vzdělávání přináší aktualizovaná Mapa řadu nových informací, které Vám mohou pomoct ve Vaší práci.

Podstatné novinky

Regionální nerovnosti a vztah mezi vzděláváním a chudobou nově ukazujeme i na výsledcích testování, které vypovídají o znalostech a kompetencích žactva. Lépe na tom jsou velká města. 

Přibyla unikátní typologie obcí s rozšířenou působností (ORP). Ukazuje, že výsledky v některých ORP v Ústeckém a Moravskoslezském kraji překonávají nepříznivé sociální podmínky, naopak hlavně v Plzeňském vidíme zaostávání. Vnitřní periferie ale má většina krajů.

V datové analýze (dostupná ZDE) nově ukazujeme, jak pozitivní roli v boji s mikroregionální neúspěšností hrají mateřské školy a dostatek podpůrných pozic – psychologů a speciálních pedagogů.

Soubory ke stažení

ORP Teplice, výzvy, možnosti zlepšení a doporučení pro vzdělávání a sociální situaci v reg
(pdf, 3561kb)
Stáhnout

Náš Facebook

Kalendář akcí

Dnes je 25. června 2024
a svátek má Ivan.

Logo MŠMT Logo MAS Cínovecko
Webové stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Pokračováním s tím souhlasíte.