Zelená škola a udržitelnost

27.května 2024  |   Mgr. Libor Kudrna, DiS.  |   274x  |  

„Zelená škola a udržitelnost“ nejsou pouze trendy, ale důležité prvky budoucnosti. Implementace udržitelných strategií, podpora environmentálního vzdělávání, zavedení ekologických iniciativ ve školních provozních procesech a vytváření prostředí pro udržitelný životní styl jsou klíčové kroky na cestě k vytvoření zelených a udržitelných školních prostředí, která budou inspirací pro budoucí generace.

V dnešní době jsou ochrana životního prostředí a udržitelnost klíčovými tématy, která nejsou relevantní pouze pro naše každodenní životy, ale také pro školní prostředí. Školy mají důležitou roli v přípravě budoucích generací na řešení environmentálních výzev a vytváření udržitelné budoucnosti. Pro přijetí konceptu „zelené školy a udržitelnosti“ je vhodné implementovat následující strategie:

·        Vytvoření udržitelného školního plánu

Plán by měl zahrnovat cíle a strategie pro snížení ekologického otisku školy, včetně snižování spotřeby energie a vody, minimalizace odpadů a podporu ekologické dopravy pro studenty a zaměstnance.

·        Podpora environmentálního vzdělávání

Environmentální vzdělávání hraje klíčovou roli v budování ekologicky uvědomělých občanů.

·        Implementace ekologických iniciativ ve školních provozních procesech

Školy by měly implementovat ekologické iniciativy do svých provozních procesů. Např. instalaci solárních panelů pro výrobu elektrické energie, zavedení recyklace odpadů, používání ekologických čisticích prostředků a podporu zelených technologií ve školních budovách.

·        Vytváření prostředí pro udržitelný životní styl

Školy mohou hrát klíčovou roli v podpoře udržitelného životního stylu mezi studenty, zaměstnanci a jejich rodinami. To může zahrnovat organizaci kampaní na podporu snižování spotřeby, využívání místních a sezónních potravin ve školních jídelnách a propagaci ekologických způsobů dopravy.

·        Zapojení školní komunity a partnerských organizací

Zapojení školní komunity a partnerských organizací je klíčem k úspěchu udržitelných iniciativ ve školách. Školy by měly aktivně spolupracovat s rodiči, místními podniky, neziskovými organizacemi a dalšími zainteresovanými stranami, aby podpořily a rozšířily udržitelné projekty a aktivity ve školním prostředí.


Pokud se chcete dozvědět více o možnostech implementace iniciativ týkajících se „zelené školy a udržitelnosti“ nebo jen nalézt inspiraci , ZDE jsou odkazy na zajímavé weby.

https://ekoskola.cz/

https://www.skolaprozivot.cz/

https://www.rema.cloud/projekt/zelena-skola

https://www.tydenudrzitelnosti.cz/pro-skoly/

https://www.skautskyinstitut.cz/nabidka-inspirace-pro-pedagogy


Náš Facebook

Kalendář akcí

Dnes je 25. června 2024
a svátek má Ivan.

Logo MŠMT Logo MAS Cínovecko
Webové stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Pokračováním s tím souhlasíte.